ABS ve EBS Tamiri

ABS fren beyninin tamiri ve tekrar programlanması, gerekli testler yapılarak gerçekleştirilir. ABS, kullanıldığı taşıtın kararlılığını, manevra ve durma yeteneğini artırabilen bir fren sistemidir. Dört-tekerlek ABS, tekerlek kilitlenmesini önleyerek, sürücülere acil frenleme durumlarında kararlılık ve yön kontrolü sağlamaktadır. İlk kez 1936 yılında Almanya’da geliştirilen ve patenti alınan ABS, Almanca “antiblockiersystem.” teriminden kısaltılmıştır ve İngilizcesi de benzer anlamdaki Anti-lock Brake System dir. ABS, her tekerleğin yakınında dönme hızını algılayarak tekerleklerin çekiş kaybettiği ve kilitlenmek üzere olduğunu algılayan sensörlere sahiptir. Elektronik kontrol ünitesi (ECU- Electronic Kontrol Unit) bu sinyalleri değerlendirerek, fren basıncını değiştirmek yoluyla tekerlek kilitlenmesini önleyen hidrolik kontrol ünitesine (HCU- Hydraulic Kontrol Unit) komutlar gönderir.Günümüzde TUV araç muayene istasyonlarında, Fren sistemindeki sorunlar ağır kusur sayılması nedeni ile muayeneden geçmemekte olup, Firmamız ABS beyni kaynaklı arızalarınızı en kısa zamanda ve çok düşük maliyetlerle giderip problemlerinizi çözmektedir.Profesyonel hizmetin adresi “KAYSERİ BORAN FREN SERVİSİ” çözümleri ile üstün hizmet kalitesinden ödün vermemektedir.Firmamızda sizleri görmekten memnuniyet duyarız.

Kaygan zemin üstünde giden araçtaki sürücü sert fren yaptığı zaman, aracın tekerleri kitlenir ve kitlenen tekerler kaygan zeminde

Kayseri Fren Servisi

kaymaya başlar. Bu gibi durumlarda aracın dengesi bozulur, direksiyon hakimiyeti en aza iner ve olası kaza ihtimali artar. Tam olarak bu noktada aracın frenlerine sert olarak değil, yavaş yavaş sürekli olarak basılması durumunda araç dengesini sağlayarak tehlike atlatılabilir, hem riskler ortadan kalkar hem hakimiyet sürücü tarafında kalır. Tabi bunun yanında durma mesafesi uzayacaktır ve normalde durabileceğinizden daha uzun mesafede durabileceksinizdir. Bu durumları engellemek adına ABS denilen bir sistem çıkmıştır. ABS sisteminin devreye girebilmesi için tekerlerin en az birinde durma eğilimi olamalıdır.

ABS ve EBS Tamiri

Seyir halinde aracınızın tekeri ıslak zeminde iken aniden durmanız gerektiğinde ilk kitlenecek teker ıslak zemindeki teker olacaktır ve kayma işlemi ilk olarak o tekerde başlayacaktır. Bu durumda hız algılayıcılar aracın tekerinin hızının yavaşladığını hatta durduğunu görerek, elektronik kontrol ünitesine haber vermektedir. Elektronik kontrol ünitesi o tekerin kilitlenmesini engellemek için, kaymayı önlemek için ABS hidroliğini anlık olarak devreye sokar ve işler yoluna girince devreden çıkarır. Bu devreye alma ve çıkarma işlemi yaklaşık olarak saniyede 16 -17 kez tekrarlanır.Sürücü araç fren pedalında bir titreşim hisseder. Bu titreşim araç güvenli duruş yapabileceğiniz hale gelince ortadan kalkar.

ABS frenleme olayı yukarıda bahsettiğimiz şekilde gerçekleşir. Firmamızda ABS fren işlemleri yapılmaktadır. ABS hayati önem taşıyan bir araçtır, bakımı, onarımı, değişimi profesyonellikle yapılmalıdır.Bunun için firmamız çalışanları sizlere hizmet vermekten memnuniyet duymaktadır.

ABS ve EBS Tamiri

EBS Fren Sistemi

EBS yani elektronik fren sistemi araç frenlemesinde en iyi kontrolü sağlar, içinde fren kumanda sistemi, ABS ve ASR’yi bulunduran tek bir elektronik sistemde entegre edilmiştir.Elektronik kumanda sisteminin konvansiyonel pnömatik sistemlere göre avantajları daha kısa tepki süreleri ve fren mesafeleri olup bu sayede yolda daha yüksek bir emniyet sağlanır.Sürücünün araçtan istedikleri ve aracın davranış şekli sürekli olarak ESP tarafından kontrol edilir. Bunlar arasında bir dengesizlik varsa ESP devreye girer. ESP arka planda devamlı faal durumdadır. Fakat önemli ve kritik durumlarda devreye girer.Araç hızlı bir şekilde seyir halinde iken önüne engel çıkarsa ya da oldukça keskin bir viraja girerse, arabanın burnu düz bir doğrultuda kaymaya başlar. Direksiyonun döndürüldüğü yöne araba gitmeyecektir.Bu durumda teker hız algılayıcıları, ön tekerin kontrolden çıktığını anlar, ESP algılayıcılar ise sürücünün gitmek istediği yön ile arabanın gitmekte bulunduğu yön arasındaki farkı algılar. Sürücü sağa gitmek istiyorsa sağ arka tekere ESP fren uygular. Bu sayede arabanın burnu gitmek istenen yöne doğru düzelir.

Elektronik Fren Sistemi (EBS)

EBS frenleme bileşenlerinin elektronik aktivasyonu, fren silindirlerindeki tepki ve yenilenme süresini azaltır. Böylece fren mesafesini birkaç metreye azaltır, bu bazı durumlarda karar verici olabilir. Entegre edilmiş ABS fonksiyonu, tüm fren prosedürü boyunca sürüş dengesini ve direksiyon hakimiyetini sağlar.

Yararları

 • Artırılmış fren kontrolü
 • Geliştirilmiş araç emniyeti
 • Geliştirilmiş fren aşınması
 • Daha kolay bakım
 • Fonksiyonlar

Fonksiyonlar

 • Devrilme, kayma, patinaj ve keskin viraj alma ayarı için bağımsız olarak müdahale eden Elektronik Stabilite Kontrolü/Electronic Stability Control (ESC).
 • Trafiği otomatik olarak izleyen ve aracın önünde mesafeye duyarlı sürücü ikaz sistemi ile Uyarlamalı Hız Sabitleme Kontrolü/Adaptive Cruise Control (ACC) arayüzü
 • Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi/Anti-lock Braking System (ABS) ve Diferansiyel Kayma Kontrolü/Differential Slip Control (DSR)
 • Otomatik Traksiyon Kontrolü/Automatic Traction Control (ATC)
 • Tüm fren sistemi bileşenlerinin elektronik aktivasyonu
 • Servis fren uygulamasına hız kesici ve motor freni entegrasyonu
 • Fren gücü dağılımı yük dağılımına adapte olur
 • Traktör ve treyler arasında fren uyumu
 • Konforlu yavaşlama kontrolü
 • Entegre edilmiş tanı ve izleme fonksiyonları vasıtasıyla sürekli kendiliğinden test

RENAULT, VOLVO, FORD,  SCANIA, DAF, MERCEDES BENZ, DODGE, BMC,   HINO ve daha pek çok marka – modeldeki Tır ve Kamyonlarınızın fren bakım ve tamirini yapıyoruz.

RANDEVU ALIN [/ vc_column_text]

[/ vc_column] [/ vc_row]