Balata Değişimi

Aracınıza balata takıldığında birkaç gün kadar balatanın alışma süresi vardır. Bu süre araçtan araca değişim gösterir. Bu zaman

Kayseri Fren Servisi

zarfında dikkatli olmakta fayda vardır. Ani yapılacak frenler balatanın alışmaya çalışan yüzeyine zarar verebilir. Bundan dolayı sert frenlemelerden kaçınarak , fazla hız yapmamak gereklidir. Balatalarınız bu aşamayı geçtikten sonra olması gerektiği gibi sağlam ve dayanıklı hale gelerek, güven verir şekilde aracınızın durmasını sağlayacaktır. Balataların sürtünme sağlayacağı disk yüzeyinin de pürüzsüz olması gerekir ki balataların ömrü daha uzun olsun ve istenilen durma, duraklama süresi normal şekilde gerçekleşebilsin. Fren servisimizde ustalarımız tarafından detaylı bilgi alarak aracınızın yeni balata değişiminde yapmanız gerekenler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Balata Değişimi

Tır Kamyon Fren Balata Değişimi

Fren balataları, bir aracın en önemli kısımlarından biridir. Bu balatalar motor sisteminden aldığı hız (ivme) ile kompanalara ve disklere yapışarak araçların kontrollü bir şekilde durmasını sağlar. Tabii artık yeni model araçlarda kompana yerine disk kullanımı vardır. Balatalar aynı zamanda manuel araçlarda (vitesli araç) debriyaj sistemindeki vites dişlilerini ayıran kısmın da adıdır.

Balatalar, yüksek sürtünme özelliğine sahip suya ve yağa karşı dirençlidir. Balatalar kullanımdan kullanıma fark edecek şekilde aşınır. Fren balataları, tekerleklerde bulunan diskin üzerine yarım ay şeklinde yerleştirilen parçadır.

Fren balataları ilk takıldığında bir kaç gün alışma süreci başlar. Çünkü balatalar yerine alışmalı yeni yerine güzelce oturması gerekir. Bu yüzden aracı kullanan kişi fren yaparken dikkatli olmalı ve ani frenden kaçınmalıdır. Balataların takıldığı disk ayna düzeyinin çok pürüzsüz olmasına dikkat edilmelidir. Pürüzsüzlük var ise disk torna ve talaş ile düzeltilmesi gerekir.

Balata değiştirme işine başlamadan önce ilk olarak, timsah kriko yardımı ile aracı yukarı kaldırılır. Çünkü tekerleklerin çıkarılması gerekir. Daha sonra lastik sökülerek fren kaliperdileri gevşetilir. Kaliperdilerin çıkarılmasından sonra sıra gerginliği sağlayan gergin tellere gelir ve onlarda çıkarılır. Bu işlemden sonra artık eski balatalar sökülüp yenileri yerleştirilerek aynı işlemler geri uygulanır ve araç lastikleri takıldıktan sonra araba yeni fren balatalarına sahip olur.

Tekrar hatırlatmak gerekilirse, fren balataları çok önemli bir parçadır. Hayati bir önem taşır ve diskler ve balata dişleri aşınması durumunda aracın frenleri tutmaz hale gelebilir. Bu yüzden sıklıkla değiştirilmelidir ve gereksiz fren kullanımından kaçınılmalıdır. Bu balata aşınımını biraz olsun yavaşlatabilir.

RENAULT, VOLVO, FORD,  SCANIA, DAF, MERCEDES BENZ, DODGE, BMC,   HINO ve daha pek çok marka – modeldeki Tır ve Kamyonlarınızın fren bakım ve tamirini yapıyoruz.

 

RANDEVU ALIN