Fren Körüğü Tamiri

  • Fren körüklerinde meydana gelen arızalar neticesinde işlevsiz hale gelen ilgili teker artık durdurulamaz hale gelmektedir.
  • Çok tehlikeli olmasına rağmen diğer tekerlerdeki frenler sayesinde çok hissedilmeyen bu durum acil müdahale gerektirmektedir.
  • Arızalı fren körüklerinde tamir mümkünse itina ile tamir ve bakımını gerçekleştiriyoruz.
  • Tamiri mümkün olmayan fren körüğü arızalarında değişim gerçekleştiriyoruz.
  • Değişim sonrasında dingilde bulunan her iki fren körüğünün birbiri ile uyumlu çalışması gerektiğinden ilgili ayarları ustalıkla yapıyoruz.
  • Uyumlu çalışmayan fren körükleri ilgili dingilde balata aşınma süresi ve fren sapması problemlerine yol açmaktadır.

Fren körükleri (yaylı fren silindirleri): Havalı fren sisteminde, ön tekerleklerdeki fren körüklerinden farklı olarak, arka tekerlek fren körükleri daha büyüktür, içerisinde-arkasında bir de el freni için ayrı bir diyafram-yaylı basınç odası bulunur. Frenleme için gerekli olan itme kuvvetini, el freni odasındaki sert itme yayı sağlar.

Fren Körüğü Tamiri

İmdat freninin çalışma prensibi, ayak freninin çalışma prensibinden farklıdır, hatta terstir. Ayak freninde pedala basıldığında, fren körüklerine basınçlı hava gönderilir ve körüğün içindeki yayı yenerek fren kolunu ileri iter. El frenindeyse, fren körüğünün içerisindeki el freni diyafram odasındaki basınç tahliye edilir. Yani normal frende basınçlı hava gönderilip fren yaptırılırken, havalı el freninde basınçlı hava tahliye edilerek fren yaptırılır.

Arkada tekerleklerde bulunan fren körüğünün içerisinde, el freni diyafram odasında, el freni çekili değilken, yüksek basınçlı hava mevcuttur ve bu basınçlı hava, diyaframı ve yayı geriye doğru sıkıştırmış durumda beklemektedir. El freni devrede değildir. Sürücü el freni kolunu çektiğinde, el freni odasındaki basınçlı hava atmosfere tahliye edilir, basınç düşer. Basınç düşünce, çok gergin kuvvetli yay, diyaframı ileri doğru iter ve itici çubuk ileri hareket ederek fren mekanizmasını çalıştırır.

El freni bırakıldığında, tekrar basınç odasına hava dolar ve diyaframı ve yayı geriye doğru iter, frenleme sona erer tekerler serbest bırakılır.

El freni, kullanıma hazır kurulmuş bir mekanizma gibi çalışır. El frenini yay çalıştırır, hava serbest bıraktırır.

Havalı el freni körüğünün arızalanıp frenleme konumunda kalması durumunda, el freninin serbest bırakmak için, fren körüğünün (fren silindirinin) arkasındaki uzun cıvata saplamanın sola döndürülerek gevşetilmesi gerekir.

Not: Arka teker fren körüğündeki, el freni diyafram yayı çok sert bir yaydır, her hangi bir söküm hatasında fırlayıp çok ciddi yaralanmalara sebep olabilir, uygun prosedürün izlenmesi gerekir.

Fren Körüğü Tamiri

Süspansiyon Körüğü 

Bu tip araçlarda konfordan çok, daha fazla yük taşıyabilme beklentisi olduğundan, hem ön hem arka süspansiyonda sabit süspansiyon sistemi kullanılır.
Sabit süspansiyonda, yay olarak: kalın çok katlı makaslar (yaprak yaylar) veya yeni nesillerde makas yerine yay görevi gören hava körükleri kullanılır. Buna ilave olarak amortisör her zaman vardır. Yani;makas + amortisör veya hava körüğü + amortisör şeklinde kullanılır.

Bazı hafif ticari araçlarda (minibüs-kamyonet gibi), Ön süspansiyon bağımsız mac pherson süspansiyon + arka süspansiyonda sabit dingilde makas + amortisör kullanılır. Bu tip araçlarda kullanılan yaprak yaylar kamyonlara kıyasla daha az katlı ve daha ince olur, çünkü tonajları kamyonlar kadar çok değildir.

Ağır yük taşıyan araçlarda (kamyonlarda) yay olarak helezon yay kullanılmaz, helezon yayın yük taşıma kapasitesi düşüktür.

MERCEDES BENZ,

RENAULT, VOLVO, FORD,  SCANIA, DAF, DODGE, BMC,   HINO ve daha pek çok marka – modeldeki Tır ve Kamyonlarınızın fren bakım ve tamirini yapıyoruz.

RANDEVU ALIN